سوال از مشاور

یک سال پیش طی خواستگاری سنتی عقد کردم. در دوران نامزدی متوجه شدم که سردمزاج هست. همچنین شدید به خانواده پدریش وابسته است. اونقدر وابسته که برای من هیچی جز خریدهای عروسی نمیخرید تا خواهراش ناراحت نشن و غصه نخورن که ازدواج نکردن. پیش من گریه میکرد که چطور از خانوادش بعد عروسی جدا بشه.

بعد ۴ ماه ازدواج کردیم عوض اینکه رابطه اش با من صمیمی بشه بدتر شد. همش فکر میکنه میخوام ازهم جداشون کنم. سر هر موضوعی دعوا میکنه. اوایل من محبت میکردم . عاشقانه رفتار میکردم. خودم برای سکس پیش قدم میشدم اما از ۴ ماه پیش منم سردشدم .

خواهراش با من کنار نمیان. اینم اضافه کنم بیشتر خرج خانوادش رو شوهرم میده. وضعش خوبه اما به خاطر اونا برای من خرید نمیکنه.

مشکل از اینجا بدتر شد که خواهرش منو ناراحت کرد و اون به خاطر من خواهرشو زد البته به گفته خودش. بعد دعواهای من و اون دوباره شروع شد که باعث شد منم بزنه.

الان یک ماه خونه پدرم هستم. اون بیرونم کردبا همدستی خانوادش رفته دادگاه برام عدم تمکین داده. چند روز اینده دادگاهمونه. وقتی به گذشته نگاه میکنم هیچ خاطره خوشی باهاش ندارم. فحش رکیک هم میداد. میخوام مهریه ام بذارم اجرا اما اگه اینکارو بکنم اون تصمیمش برای طلاق حتمی میشه. مهم اینکه من بلاتکلیف هستم.

نمیدونم چیکارکنم با ادمی که اولویت براش خواهراش هستن. من هیچ جایگاهی ندارم .از اسم اینکه زن متارکه ی باشم میترسم چیکار کنم ؟

پاسخ مشاور

بر اساس صحبت های شما شما با سه دسته مشکل مواجه بوده اید ۱٫ نپذیرفته شدن از طرف خانواده همسرتان و ۲٫ عدم بلوغ همسرتان برای ازدواج و احتمالا مشکلات روحی-روانی و ۳٫ سردمزاجی ایشان در مسائل جنسی.

اینها همه نشون می ده که ازدواج شما ازدواج مناسبی نبوده. نه ایشون فرد مناسبی برای ازدواج بوده اند و نه شما پختگی لازم برای حل مسائل زندگیتان را داشته اید.

در هر صورت اگر قبل از اینکه کار به مرجع قانونی برسد به سراغ مشاور روانشناس می رفتید شاید می توانست در تعدیل مشکلات و حل برخی از مسائل راهنماییتان کند. اما الان که خانواده همسرتان برای اقدام قانونی پیش قدم شده اند، سکوت شما اقدام عاقلانه ای نیست .چرا که در قانون ما طلاق گرفتن از سوی زن بسیار دشوار است به ویژه آنکه همسر حکمهای قانونی علیه او بدست آورد.

پس هر چه زودتر برای مشاوره حقوقی اقدام کنید و در کنار آن از مشاوره طلاق استفاده کنید. استفاده از مشاوره طلاق برای این است که بتوانید هیجاناتتان را مدیریت کنید و در شرایط پیش آمده آسیب کمتری ببینید.

مطمئن باشید حتی اگر قرار باشد همسر شما روزی از اقدامش پشیمان شود و شما دوباره به منزل مشترکتان برگرید باید محکم کاری های قانونی انجام دهید. چرا که یکبار همه حریم ها شکسته شده است و در ضمن خانواده او دید مثبتی به شما ندارد.