او را بپذیرید!
قبل از هرچیز سعی کنید شرایط روحی او را درک کنید. او واقعا ناراحت است. نه شنیدن از کسی که دوستش داریم، در تمام حالات برایمان ناراحت کننده است. هر یک از ما فکر می کنیم قضیه عشقمان سوزناک ترین و پرماجراترین قضیه عاشقانه ی دنیاست و هیچ کس دیگری نمی تواند این را بفهمد. پس بهتر است این اصل را در ذهن داشته باشید. به احساس دوستتان احترام بگذارید و با آغوش باز او را بپذیرید. سعی کنید بستری فراهم کنید که بتواند با خیال راحت با شما صحبت کند.

 گوش کنید!

قبل از اینکه به این فکر کنید که چه چیزهایی به او بگویید، یادتان باشد در این مواقع نقش اولیه شما سنگ صبور بودن است. بنابراین شنونده ی خوب بودن، بهترین کمکی است که به او می کنید. صحبت کردن در مورد این رابطه و حتی بیان جزئیات به دوستتان کمک می کند احساس سبکی بیشتری پیدا کند
وقتی حرف می زند با تمام وجودتان گوش کنید نه با حالتی خسته و یا در حالی که خمیاز می کشید. اجازه دهید صحبت کند. مدام وسط حرفش نپرید. او هنگام حرف زدن مطمئنا هیجاناتی را تجربه خواهد کرد.ممکن است غمگین شود و یک دفعه بزند زیر گریه یا حتی خشمگین شود و با خشم در مورد خودش و یا طرف مقابلش صحبت کند. سعی کنید با گوش دادن به او اجازه ی برون ریزی هیجاناتش را بدهید. اگر می خواهد گریه کند، مانع اشک ریختنش نشوید.

رازدار باشید!

او سفره دلش را پیش شما پهن کرده و خیلی از حرف ها و احساساتی که کاملا محرمانه بوده را به شما گفته است. بنابراین به اعتمادی که به شما کرده احترام بگذارید و واقعا رازدارش باشید.

او را از گوشه اتاق بیرون بیاورید!

سعی کنید تشویقش کنید که در حال پیاده روی با هم صحبت کنید. اجازه ندهید مدت زیادی را در خانه تنها بماند. اگر دیدید او بعد از گذشت مدتی هنوز هم بیشتر اوقاتش را در خانه می گذارند، دست به کار شوید و او را به جمع های دوستانه بکشانید. یکی دو تا از دوست های قدیمی و مشترکتان را پیدا کنید و برای یک مسافرت کوتاه، یک کوهنوردی یا حداقل یک دورهمی معمولی برنامه ریزی کنید. سعی کنید خوش بگذرانید و در جمع در مورد این ماجرا و جدایی و دلایلش و… حرفی نزنید.

خطر سیگار و مواد مخدر را جدی بگیرید!

یکی از کارهای خطرناکی که ممکن است دوستتان برای فراموشی غم عشقش انجام دهد، روآوردن به سیگار، الکل و انواع قرص های آرام بخش و مواد مخدر است. اگر این رفتارها از او سر زد، سعی کنید او را از محیط هایی که دسترسی به این مواد برایش آسان است، کاملا دور کنید. برای بهترشدن حالش به او پیشنهاد رفتن به باشگاه ورزشی، دویدن و یا کوهنوردی بدهید. اگر بتوانید او را در رفتن به باشگاه با خودتان همراه کنید، موفقیت بزرگی به دست آورده اید.

کمک کنید به دنیای واقعی برگردد

ممکن است دوستتان به آهنگ های غمگین، شعرهای عاشقانه و فیلم های رمانتیک رو بیاورد و هم زمان به خاطرات عشق از دست رفته فکر کند. اگر دیدید دوستتان بعد از گذشت مدتی همچنان به این کار ادامه می دهد، سعی کنید او را از دنیای فانتزی این فیلم های رمانتیک بیرون بکشید. فیلم هایی با محتوای متفاوت را با هم ببینید و آهنگ هایی جدید به او پیشنهاد دهید.

 به او پیشنهاد بدهید از روانشناس کمک بگیرد

اگر احساس می کنید حالت غمگینی دوستتان دارد به درازا می کشید، افکاری برای آسیب زدن به خودش دارد. نمی تواند وظایف شغلی یا تکلیف های تحصیلی اش را درست انجام دهد و خلاصه نمی تواند به راحتی از این مرحله بگذرد، سعی کنید او را قانع کنید پیش یک روانشانس یا مشاور مجرب برود. در این مواقع یک متخصص خیلی بهتر به او کمک خواهدکرد.

اگر با فردی که شکست عشقی خورده همکلام شدید، چه کارهایی نکنید؟

 نصیحت نکنید!
گفتن جملاتی مانند «من از اول می دانستم کارتان به این روز می کشد» یا «تقصیر خودت بود چند بار بهت گفتم…» دردی از او دوا نمی کند. با گفتن این جملات شما خودتان را دانای کل فرض کرده اید و دارید از بالا به پایین نگاه می کنید. خوب است بدانید شما با این حرف ها عزت نفس آسیب دیده دوستتان را نشانه گرفته اید و دارید به جای کمک کردن به او آسیب بیشتری می زنید.

جایگزین پیشنهاد ندهید!

متاسفانه دوستان گاهی دایه مهربان تر از مادر می شوند و به او پیشنهاد می دهند فرد دیگری را جایگزین کند و حتی ممکن است مورد جدیدی را برای آشنایی معرفی کرده و قرار ملاقاتشان را هم هماهنگ کنند. لطفا هرگز این کار را نکنید!  چون دارید دوستتان را از چاله در می آورید و در چاه می اندازید.

 نگو همه مثل هم هستند!

گاهی دوستان برای اینکه فرد عاشق را آرام کنند، این جمله های معروف را به کار می برند: «همه مردها/ زن ها مثل هم اند» یا «عشق و دوست داشتن الکیه». آن ها نسخه می پیچند که اصلا نباید به کسی تعلق خاطر پیدا کرد. شما با ارائه ی این توصیه ها او را به برقرار کردن روابط سطحی با افراد متفاوت تشویق می کنید. او نمی تواند به خوبی بیاموزد برای داشتن یک رابطه عاطفی سالم و پایدار به چه مهارت هایی نیاز دارد.

 اغراق نکنید!

گفتن جملاتی مانند «واقعا لیاقت تو رو نداشت»، «تو خیلی از اون بهتر بودی» و… کار را بدتر می کند. دوستتان مسلما
می فهمد این ها را برای خوش کردن دل او می زنید و دارید در کوچک کردن طرف مقابل اغراق می کنید. او احساس می کند شما دارید کودکانه با او رفتار می کنید. سعی کنید واقع بینانه به رابطه نگاه کنید و آرام آرام دوستتان را برای پذیرش واقعیت آماده کنید.